Zuchy


Zbiórki w miesiącu kwietniu poświęcone zdobywaniu sprawności pływaka.

Nasze dzielne Zuchy podjęły się kolejnej próby, tym razem zdobywamy sprawność pływaka. Przez cztery kolejne zbiórki czyli 10,17,24 kwietnia i 8 maja jeździmy na basen miejski Orka do Sochaczewa, aby uczyć się lub doskonalić naukę pływania. Gawełki uczestniczą pod okiem druhenek w wielu zadaniach i zdobywają nowe umiejętności. Po pierwsze i zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i naszych koleżanek i kolegów. Nasze Zuchy są bardzo odpowiedzialne potrafią zawsze kulturalnie się zachować, ustawić, przywitać lub pożegnać i co najważniejsze znają wagę słowa dziękuję. Zawsze jesteśmy mile witani na basenie, ludzie którzy tam pracują zawsze chwalą nasze Zuchy za wysoka kulturę osobistą i porządek. Aby Zuchom było wygodniej zakupiliśmy koszulki w pięknym kolorze zieleni i teraz coraz sprawniej idzie nam w szatniach. Zuchy potrafią już nurkować, pływać strzałką, wskakiwać do wody. Przeszły również ciężką próbę zjazdu na rurach. Jesteśmy bardzo dumne z osiągnięć naszej Gromady i oby tak dalej.

Czuwaj!!!

Druhne Moniki

Siedemnasta, osiemnasta i dziewiętnasta zbiórka Zuchów

Wreszcie Zuchy mają na swoich mundurach znaczek Zucha. Wszystkie obrzędy są już nam dobrze znane teraz możemy więcej czasu poświęcić na zabawy i harce. Uczymy się szyfrów, raportowania bez użycia mowy, znaków migowych. Malujemy, piszemy, szukamy, rozwiązujemy łamigłówki… cały czas uczymy się jak być jeszcze lepszym zespołem. Nasza Kronika pomalutku zapełnia pierwsze strony i wszyscy się bardzo cieszymy, że wspólnie tworzymy naszą małą historię.

Obiecuję być dobrym zuchem- szesnasta zbiórka Zuchów

 

Takimi słowami dzieci z 5 Gromady Zuchowej „Leśne Gawełki” działającej przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Gawłowie formalnie zadeklarowały przynależność do zuchów.

To wyjątkowe wydarzenie odbyło się 17 lutego w Szkole w Gawłowie. Zuchy wraz ze swoimi opiekunkami, drużynową dh Moniką Orlińską i przyboczną dh Moniką Wieczorek-Czają, przygotowały zbiórkę pokazową, na którą zaprosili rodziców oraz gości, m.in. dyrektor Szkoły Ewę Grzelak, komendanta Hufca ZHP Sochaczew harcmistrza Krzysztofa Wasilewskiego oraz instruktorów i harcerzy sochaczewskiego hufca.

Przed przystąpieniem do Obietnicy dzieci z pomocą druhny drużynowej i przybocznej omawiały poszczególne punkty Prawa Zucha oraz przeszły różne próby, aby przekonać wszystkich o tym, że mogą być prawdziwymi zuchami. W pięknej scenerii, przy blasku świec prezentowały swoje umiejętności wokalne i artystyczne, a nawet przeszły próbę „wyparzenia języka” – zjadły specjalną miksturę, której tajemna moc pomoże przezwyciężyć złe cechy charakteru, jak kłamstwo. Wszystko to było pięknym zwieńczeniem ich kilkumiesięcznej pracy i zaangażowaniem na zbiórkach.

Po prezentacji swoich umiejętności „Gawełki” złożyły Obietnicę Zuchową w obecności najważniejszych gości, czyli rodziców, którzy z niezwykłym wzruszeniem, dumą i biciem serca podziwiali swoje pociechy. Trzymając palce wyciągnięte w stronę ognia – symbolu braterstwa i pojednania – i powtarzając następujący tekst: „Obiecuję być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać Prawa Zucha”, stały się tym samym pełnoprawnymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego.

Na zakończenie uroczystości na uczestników czekał tort, który podkreślił wyjątkowość tego wydarzenia i był dla wszystkich pyszną niespodzianką ufundowaną przez Wójta Gminy Sochaczew Mirosława Orlińskiego i Panią Dyrektor GZEAS Bogumiłę Cieślak.

Czternasta i piętnasta zbiórka Zuchów

Obie zbiórki były poświęcone dokładnemu poznaniu Prawa Zucha. Omówiłyśmy 6 Praw Zucha, każdy z punktów Prawa został szczegółowo omówiony i zapisany w książkach Zucha. Kolejne piosenki zostały nauczone i przypomniane, wiersze rozdane i cały scenariusz Obietnicy Zucha dopięty na ostatni guzik. Każda zbiórka to zawsze zadania ruchowe nasze Zuchy na zbiórkach uczyły się tańca Zumby i Lambady.

Czuwaj!!!

Trzynasta zbiórka Zuchów

Na każdej zbiórce Zuchy uczą się jak być dobrym Zuchem. Sumiennie wykonują zadania domowe w swoich książeczkach, aby otrzymać pierwszą gwiazdkę. Zajęcia przeprowadziliśmy dzieląc Zuchy na szóstki. Każda z szóstek miała zadanie wykonać swój wymarzony dom. Do dyspozycji Zuchy miały tylko papier i klej. Wszystkie grupy bardzo sumiennie wykonały swoje zadania. Na koniec za wyczerpującą pracę w nagrodę każdy Zuch otrzymał banana. Uczymy jak działać w zespole jak również co znaczy zdrowa żywność. Z nami zawsze jest wesoło tak na koniec powiedziały Zuchy.

Czuwaj!!!

Dwunasta zbiórka Zuchów

Coraz bliżej wielkiego święta Zuchów – Obietnicy Zucha. Doczekaliśmy się kolejnej ważnej osoby w naszej gromadzie, a mianowicie dziś Zuchy poznały Zucha „Leśnego Gawełka” naszego skrzata, który będzie ozdobą naszego totemu. Dzięki uprzejmości Pani Sylwestrzak, która uszyła dla skrzata piękny Zuchowy mundur teraz totem będzie bardzo wyjątkowy. Zuchy coraz więcej wiedzą o obrzędowości gromady, uczą się nowych pląsów „Osiołek” i „Łoś”. Poznają kolejne zabawy „Do dziury myszko do dziury”. Poznają kolejne punkty prawa Zucha „ Zuch jest dzielny”.

Czuwaj!!!

Jedenasta zbiórka Zuchów

Pierwsza zbiórka w Nowym Roku odbyła się już 2.01.2018r. Zuchy przygotowały piękną dekorację i listę swoich domowych obowiązków. Bawiliśmy się wesoło na sali gimnastycznej spalając kalorie po Świętach. Najlepszy ubaw zuchy miały podczas zabawy w "stonogę". 

 

Dziesiąta zbiórka Zuchów

W dniu 19.12.2017r. odbyła się ostatnia w tym roku zbiórka Zuchów. Nasi dzielni, pomocni uczniowie postanowili zadbać o zwierzęta zimową porą. Na zbiórkę Zuchy przyniosły warzywa i owoce, którymi później wspólnie udekorowali choinkę w lesie. Zwierzątka będą im na pewno wdzięczne. 

 

Dziewiąta zbiórka Zuchów

W dniu 12.12.2017r. odbyła się dziewiąta zbiórka Zuchów. Podczas spotkania Zuchy doskonaliły gry i zabawy, piosenki i pląsy. Druhna Monika Wieczorek – Czaja przygotowała wraz z Zuchami wspaniałą Choinkę Życzliwości. Dzieci pisały na niej czego życzyłyby całemu światu. To piękne jak dużo napisały o życzliwości, miłości i przyjaźni. Na koniec zbiórki bawiliśmy się wesoło w „Chowanego” po całej szkole, śmiechu było dużo. Nasze Zuchy otrzymały także Książeczkę Zucha Ochoczego i pomalutku przygotowują się do zdobycia pierwszej gwiazdy. Czuwaj !!!

Drużynowa Monika Orlińska

Przyboczna Monika Wieczorek-Czaja

Ósma zbiórka Zuchów 5.12.2017

Ósmą zbiórkę zaczęliśmy od podziału Zuchów na grupy i pierwsze Zuchowe zabawy z mapą i szukaniem skarbu. Na terenie szkoły zostały ukryte karty z szyframi, zadaniem grup było odnalezienie kart, a następnie zaprezentowanie w formie kalambury co oznacza nasz skarb. Wszystkie grupy świetnie się spisały, skarby zostały odnalezione i hasła odgadnięte. Poznaliśmy kolejne punkty Prawa Zucha. „Zuch jest dzielny” i „ Zuch kocha Boga i Polskę”. Uczyliśmy się piosenki Płynie Wisła płynie…

Czuwaj!!!

Siódma  zbiórka Zuchów 28.11.2017

Zuchy dziś całą zbiórkę poświęciły na naukę piosenek, pląsów i tańców. Świetna zabawa przy pląsie Disco rozbawiła wszystkich. Były oczywiście zabawy w kalambury i śpiewanki. Zabawa w chowanego po całej szkole okazała się strzałem w dziesiątkę. Uczyliśmy się również, że” Zuch zawsze mówi prawdę”.

Czuwaj!!!

Szósta zbiórka Zuchów 21.11.2017

Zuchy doczekały się dziś zostało zakupione całe umundurowanie – Hurra !!! Wszystkie Gawełki mają już swoje mundury. A jak mundury to i pierwsza sprawność musiała zostać zdobyta. Zuchy dziś zostały Kucharzami. Dzięki pomocy jednej z mam Pani Zofii Goć , dzieci piekły ciasteczka i pięknie je dekorowały. Nasze wypieki będą sprzedane na Kiermaszu 3.12, który odbędzie się w naszej szkole, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Brawo Zuchy jesteście wspaniali!!!

Czuwaj!!!

Piąta zbiórka Zuchów 14.11.2017

14.11.2017 r. za nami już piąta zbiórka Gromady Zuchowej. Atmosfera w "Leśnych Gawełkach" jak zawsze znakomita. Nasze Zuchy na początku zbiórki uczyły się samodzielnie wiązać chustę. Druga część spotkania była poświęcona przygotowywaniu ozdób świątecznych na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 3 grudnia 2017 r. w naszej szkole. Sprytne Zuchy pomalowały dziś szyszki z których wykonamy całą masę ozdób. Dziś zaskoczyłyśmy dzieciaki i podczas malowania przypomniałyśmy Prawo Zucha i malując jedną z dłoni przypieczętowaliśmy na papierze, że jesteśmy jedną wspólną Gromadą. Przed nami sobotni konkurs piosenki Zuchowej i oczywiście musiała się odbyć również próba generalna. Okazało się, że nasze Zuchy są tak kreatywne i oprócz samego śpiewania przygotowały również choreografię do piosenki.

Czuwaj !!!

 

Czwarta zbiórka Zuchów 7.11.2017

7.11.2017 r. odbyła się czwarta zbiórka "Leśnych Gawełków". Nasze Zuchy już coraz lepiej znają zwyczaje i obrzędy gromady. Zbiórkę tradycyjnie rozpoczęliśmy od kręgu i gawędy, którą przygotowała druhna Monika Wieczorek - Czaja. Opowiedziała dlaczego tak ważne są obchody Święta Niepodległości. Przypomniałyśmy zuchom symbole narodowe. Wspólnie odśpiewaliśmy dumnie na baczność Hymn Polski. Następnie przystąpiliśmy do masowej produkcji kotylionów, które nasze Zuchy przygotowały dla całej społeczności szkolnej na uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Przygotowując się powoli do wielkiego święta naszej Gromady czyli Obietnicy Zucha wspólnie projektowaliśmy Totem, pomysłów było wiele teraz powoli zaczynamy wdrażać projekt w życie. Jak przystało na prawdziwe Zuchy było i poważnie i wesoło. Ćwiczyliśmy zgodnym chórem piosenkę konkursową i uczyliśmy się nowych pląsów.

Czuwaj !!!

Trzecia zbiórka Zuchów 31.10.2017

31.10.2017r. W Szkole Podstawowej w Gawłowie odbyła się trzecia zbiórka 5 Gromady Zuchowej "Leśne Gawełki".

Podczas zbiórki Zuchy wykonały piękne prace plastyczne pt. " Nasza Pani Jesień"

Przyboczna Monika Wieczorek - Czaja opowiedziała historię chłopca, który wspominał zmarłego dziadka i tym samym wprowadziłyśmy Zuchy w czas zadumy przed Świętem Zmarłych. Mówiłyśmy jak należy dbać o pamięć zmarłych osób, jak dbać o groby i zawsze pamiętać o grobach opuszczonych.

Przypomnieliśmy sobie piosenki i przyśpiewki zuchowe.

Czuwaj!

Druga zbiórka Zuchów 24.10.2017

Zuchy rozpoczęły drugą zbiórkę od nauki obrzędów gromady. Siedzenie w kręgu, nauki wiązania chusty, ustawienie się w szeregu. Uczyliśmy się słów piosenki „Dobosz”. Jako zadanie zuchy podzielone w zespoły samodzielnie dekorowały materiały i tworzyły indiańskie TIPI.  Na koniec ustawiliśmy przed szkoł wioskę indiańską. Zuchy były bardzo zadowolone z wykonanych zadań.

Czuwaj!!!

Pierwsza zbiórka Zuchów 10.10.2017

W szkole Podstawowej imienia księdza Jana Twardowskiego w Gawłowie rozpoczęła działalność Gromada Zuchowa. Uczniowie w wyniku głosowania wybrali nazwę Leśne Gawełki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I, II oraz III, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę. W czasie zbiórek uczniowie będą poznawali Prawo Zucha, obrzędy i zwyczaje, nauczą się pląsów, piosenek. Na spotkaniach uczniowie będą trenowali samodzielność i odpowiedzialność, będą rozwijali zainteresowania i poznawali nowe pasje. Pierwsza zbiórka odbyła się 10 października, kandydaci na zucha odbyli spacer po okolicznym lesie, uczestniczyli w zabawach integracyjnych, uczyli się pierwszych piosenek i zawołań. Druga zbiórka odbyła się 24 października, zuchy otrzymały już chusty, nauczyły się piosenki Dobosz, którą będą prezentować na konkursie piosenki zuchowej w listopadzie. Wykonali szereg prac przy budowie indiańskiego tipi.

 

Kolejne zbiórki będą odbywały się w każdy wtorek w godzinach 15.30- 17.00. CZUWAJ!